امروز :
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
::
5 ربيع أول 1440
::
Nov-13-2018

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

«مردم گرایان انقلابی»، جریان رخوت­‌آلود «بروکرات‌­های لیبرال» را پشت­‌سر می­‌گذارند

«مردم گرایان انقلابی»، جریان رخوت­‌آلود «بروکرات‌­های لیبرال» را پشت­‌سر می­‌گذارند

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: ایران در مقطع کنونی شاهد رقابت دو جریان «مردم‌گرایان انقلابی» و «بروکرات‌های لیبرال» با دو نظریه «ظرفیت ـ راه حل» و «بحران بن‌‏بست» در اداره کشور است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مجتبی زارعی رئیس بسیج اساتید طی سخنانی با موضوع « روش­‌شناسی جریانات ظرفیت ـ راه حلّ و بحران ـ بن­‌بست» در شناسایی دو جریان گفت: تاریخ جدید ایران از صفویه تا کنون وبه خصوص در دویست سال اخیر و به ویژه در چهل سال مابعد انقلاب اسلامی صحنه رویارویی دو روش از ملّت­‌سازی و نگاه به مردم و منابع و ذخایر ایران را پیش روی خود داشته است؛ ملّت­‌سازی، نظام‌­سازی و تأسیس دولت با الگوی بومی و غیر بومی همواره محلّ رویارویی‌­های جریانات مختلف فکری و سیاسی بوده وایران را با پیامدهای مختلفی روبرو کرده است.

عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس که  در اجتماع اساتید و نخبگان استان گلستان در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان سخن می‌­گفت، ادامه داد: ساخت دولت و برنامه­‌نویسی نفت پایه از مقاطع نخست خود در اوایل دهۀ 30 با دوری از توامندی­های ملّی و تکیه بر دخالت مستشاران خارجی بوده و از همان آغاز تا کنون با معماری کج بنا نهاده شده است.

وی افزود: بروکراسی پَهلویستی و نفت پایگی برنامه­ ‌ریزی در ایران به عنوان مثال از همان آغاز و  فقط در یک فقره با 700 میلیون اختلاس در سالهای تأسیس سازمان برنامه و بودجه از سوی بروکرات­های غرب­زده همراه بود. گروه دولت­گرایان و بروکرات­های خودباخته ایرانی در همان سالهای نخست معماری سازمان برنامۀ غیر بومی، 300 میلیون تومان رشوه به شرکت جان مولم انگلیسی داده و شرکت لیلنتال آمریکایی از بروکراتهای وقت یک میلیارد دلار بابت عمران خوزستان و شهرهای جنوب گرفت که هیچ اقدام عمرانی را در پی نداشت.

زارعی افزود: این نفت پایگی و بی انظباطی کنونی ناشی از ادارۀ بروکراتیک ایران به معماری نادرست نظامات برنامه­ریزی و بودجه نویسی در خاندان پهلوی و مؤتلفین آمریکایی ـ انگلیسی باز می‌­گردد.

دبیر انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران گفت: دولت سالاری بجای مردم سالاری به تبار و شجرۀ حکمرانی بروکرات­های همپیمان با غرب بازگشته و از دلایل اصلی ناکامی­های دولت­های ایرانی ما بعد انقلاب به­خصوص در دوران حکمرانی دولتی دورۀ مرحوم رفسنجانی و دولت­های هفتم و هشتم است؛

زارعی افزود: باتوجه به ضرورت بسیج امکانات و منابع عمومی برای عبور از دشمنی­های آمریکا علیه ایرانیان، گفت جناح­های سیاسی کشور اعم از اصلاح­طلبان، اعتدالیون و اصولگراها باید کشور را از اسارت نفت خارج کنند و ظرفیت ها و سرمایه های عظیم انسانی و طبیعی ایران را برای پیشترفت کشور فارغ از صلاحیت سیاسی و حزبی به صحنه آورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: کشور شاهد ظهور یک جریان ملّی شاداب و خلّاق برای پیشرفت است و از این به بعد دیگر تقسیمات سنتی اصلاح­طلب، اصولگرا و اعتدالی در صحنه کشور از تمامی ظرفیت­های ایران نمایندگی نمی­‌کنند؛ زیرا صحنه کنونی، صحنۀ رویارویی اکثریتی یکپارچۀ خواستار مجد و عظمت ایرانی ـ اسلامی کشور در غالب جریان "ظرفیت ـ راه حلّ" در مقابل اقلیتی دارای باور نادرست و مدل "بحران ـ بن­بست" است؛ در شرایط فعلی جنبش جوانانه و نهضت همگانی سازندگی­های مردم­پایه در کشور، دیگر گروه­های سیاسی را پشت سر گذاشته و جریانی به نام مردم­گرایان انقلابی را شکل داده و خواستار تبلور منافع ملّی حول هویت ملّی و انقلابی است.

وی تصریح کرد: جریانی که تمامی ظرفیت­‌ها را برای آبادانی کشور بسیج کرده و معتقد است هیچ بن‌­بستی وجود ندارد؛ تنها گروه باقی­مانده در مقابل جریان عظیم گفته شده؛ گروه بروکرات­های لیبرال است که معتقد است، ایران ناتوان بوده و برای توانمند سازی ایرانیان باید کنوانسیون های خارجی پناه برد و نسخه­ای خارجی اتخاذ کرد که عملاً در میان ایرانیان با کمترین اقبال مواجه است. زیرا عزم جوانان و نخبگان و تودۀ مردم باهدایت رهبر پرکار و حکیم، ایران را تمدن ساز خواهد کرد.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی