امروز :
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
::
17 رجب 1440
::
Mar-23-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

دست و جیغ و هورا پای کوره پزخانه/ شما هم به این جشن متفاوت دعوتید

دست و جیغ و هورا پای کوره پزخانه/ شما هم به این جشن متفاوت دعوتید

حتی به اندازه دو سه ساعت شادی و دست و جیغ و هورا هم برایشان کافی است تا از دنیای خشک و خشن و خاکستری به دنیای رنگی رنگی و شاد با فریادهای کودکانه برگردند. این کار را گروه جهادی «منادیان صلح» انجام می دهد و برای بچه های کوره پزخانه های پایتخت جشن تولد می گیرد.

مجله فارس پلاس- فاطمه شعبانی: در آلونک‌های کوره پزخانه کسی برای بچه‌ها تولد نمی‌گیرد. شاید اصلاً کسی یادش نمی‌آید که این بچه‌ها کی به دنیا آمده‌اند؟ بدتر اینکه خیلی وقت‌ها به دنیا آمدنشان برای کسی مهم نیست که برایش جشن بگیرد. گاهی نان‌خور زیادی هستند و مهمان ناخوانده ای که برسفره کوچک خانواده نشسته است. این بچه‌ها هیچ وقت بچگی نمی‌کنند و از همان کودکی دستهایشان به جای اسباب بازی با گل و خشت آشنا می‌شود اما بچه‌ها هرجا که باشند دوست دارند کودکی کنند، دوست دارند لابلای سختی روزگار، گاهی دنیا روی خوشش را در یک روز قشنگ نشان آن‌ها بدهد و خنده را برلبها و شادی را بردلهایشان بنشاند. این بار با ابتکار گروه جهادی «منادیان صلح» برای بچه‌های کوره پزخانه های محمودآباد و غنی آباد ورامین جشن تولدگروهی گرفته شده است.

 

روزی برای شادی

قرار اعضای گروه ساعت 9 و نیم صبح ایستگاه مترو شهرری است. اعضا از جاهای دور و نزدیک تهران آمده‌اند دربین آن‌ها همه جور آدمی پیدا می‌شود و سن وسالها متفاوت است همانطور که ظاهرها تفاوت دارد. تقریباً همگی سرساعت می‌رسند. دردستان بعضی هدیه، شیرینی و میوه و تنقلات است. بعضی از اعضا همدیگر را از قبل می‌شناسند و بعضی به همدیگر معرفی می‌شوند. آن‌ها که با ماشین شخصی آمده‌اند و سعی می‌کنند ظرفیت خودروها را تکمیل کنند و بقیه سوار ون می‌شوند. 25-26 نفری هستند. بعد از جاده ورامین نیم ساعت در جاده خاکی می رانند تا به محل جشن برسند. محل برگزاری جشن انباری که روز قبل چند نفر از آقایان آمده و تروتمیزش کرده‌اند. سعی می‌شود گچ‌های جابه جا کنده شده دیوار را با وسایل تزئینی پرکن‌اند. بچه‌ها با لباس‌های تروتمیز با ذوق و شوق دم در ایستاده‌اند و آن‌ها که بزرگترهستند به کمک می‌آیند. بادکنک باد می‌کنند و کوچک‌ترها را نظم و ترتیب می‌دهند تا روی پتو کف زمین بنشینند. شوروشوق خاصی دارند. بعضی از مادرها هم آمده وکنار بچه‌ها نشسته‌اند و چند پدرهم از همان دم درشاهد شادی بچه هاهستند. امروز جشن تولد 6 نفراز بچه‌های متول این ماه است.

تولد فرشته‌ها

کیک تولد با عکسی از بچه‌های کوره پزخانه روی میز قرار می‌گیرد. برای 6 نفری که تولدشان است کلاه تولد تهیه شده و اینطوری از بقیه تمیز داده می‌شوند.

 با آهنگ شادی که نواخته می‌شود صدای کف و دست جیغ و هورای بچه‌ها بلند می‌شود و با برف شادی به هوا می‌پرند و ذوق می‌کنند. گروه سیرک میمون زبل و آقا زمانی حسابی بچه‌ها را سرگرم می‌کنند. بچه‌ها با عروسک کلاه قرمزی حرف می‌زنند و می‌خندند. صورت‌ها شاد و خندان است. موقع بریدن کیک که می‌رسد بچه‌ها 6 نفری باهم کیک را برش می‌زنند خدا می‌داند در دل‌های کوچک بچه‌ها چه آرزوهایی است. کیک به اتاق مجاور برده می‌شود و برش می خورد. بعد از اتمام جشن بچه‌ها در صف‌های مرتب و منظم کیک و میوه و شیرینی‌شان را می‌گیرند به منزل می‌برند و خانواده‌هایشان را شریک شادی می‌کنند. برای همه بچه‌ها هدیه هم در نظر گرفته شده است. چند نفر از بچه‌ها طاقت ندارند و همان دم در کاغذ کادوها را باز می‌کنند. بعضی از بچه‌ها هنگام بیرون رفتن از اعضای گروه می‌پرسند: «خاله بازهم می‌آیید؟» «خاله برای ما هم جشن تولد می‌گیرید؟»

 

گروه همدلی

«راحیل واشقانی فراهانی» یکی از اعضای گروه جهادی منادیان صلح است که از طریق کانال تلگرامی با این گروه آشنا شده است. او از حضورش در جشن این طور می‌گوید: «حضور در بین این بچه‌ها برای خود من خیلی لذت بخش بود. شاید تابه‌حال برای این بچه‌ها هیچ کس تولد نگرفته باشد. این بچه‌ها بچه‌های کار و زحمت هستند. امروز برق شادی را در چشمانشان می‌دیدم. خوبی‌اش این است که اعضای گروه همه همدل هستند و همه تلاش می‌کنند به بچه‌ها خوش بگذرد. یکی از دختربچه‌ها به من می‌گفت: «خاله می‌شود عکس من روی کیک بگذارید؟.»

«امیر حاجی شیخی» 26 ساله مسئول گروه پزشکی ستاد حرکت‌های جهادی منادیان صلح در باره این گروه می‌گوید: «فکر شکل گیری این گروه از حدود 9 سال قبل رقم خورد. یک گروه 5-6 نفره از دوستان همفکر 19-20 ساله بودیم چون دوره‌های هلال احمر را می‌گذراندیم با دوره‌های پزشکی آشنا بودیم، کارمان را در زمینه‌های پزشکی در حاشیه شهرتهران شروع کردیم. البته آن زمان محدود به فعالیت‌های پزشکی بود. بعداز چند سال دامنه کارهای ما گسترش پیدا کرده و به کارهای فرهنگی و عمرانی و در خارج از تهران کشیده شده است. 5 سال قبل این گروه را به ثبت رساندیم و درحال حاضر حدود 900 عضو داریم.»


دل‌های شاد

 شیخی درباره چگونگی عضویت در این گروه جهادی می‌گوید: «عضویت هم از طریق تلگرام هم وبلاگ مقدور است و اغلب ما فراخوان می‌زنیم و متقاضیان ثبت نام می‌کنند و ما آن‌ها را طبق اولویت انتخاب می‌کنیم.»

شیخی در باره برگزاری جشن تولد بچه‌ها می‌گوید: «فکر اولیه این جشن، بعد از چند بار حضور میان بچه ها به بهانه های مختلف، به ذهنم رسید. ما هرماه ارزاق و لباس‌هایی را که از خیرین جمع آوری کرده‌ایم برای کوره پزخانه ها می‌بریم. در این رفتن‌ها بچه‌ها به سمت ما می‌آمدند و گاهی می‌گفتند: عمو ما هدیه می‌خواهیم! گفتیم بیاییم برای بچه‌ها تولد بگیریم و به بهانه تولد هم یک روز شاد را رقم بزنیم و هم به آن‌ها هدیه بدهیم. بهمن ماه سال قبل فرم تهیه کردیم و اطلاعات بزرگ و کوچک را از 12 کوره پزی جمع آوری کردیم. برایمان ایرانی و افغان تفاوت نداشتند. در کانال اطلاع رسانی شد و هزینه‌ها جمع شد. اولین جشن تولد را اسفند گذشته برای متولدین اسفند گرفتیم و قول داده‌ایم ان شاالله هرماه برویم و برای بچه‌ها جشن تولد بگیریم. وقتی می‌بینیم حال بچه‌ها برای یکی دوساعت خیلی خوب است حال ما هم خوب می‌شود.»

 

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های فناوری