امروز :
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
::
22 شوال 1440
::
Jun-25-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

عفو بین‌الملل: عربستان و امارات به حملات کور علیه شهروندان یمنی روی آورده‌اند

عفو بین‌الملل: عربستان و امارات به حملات کور علیه شهروندان یمنی روی آورده‌اند

عفو بین‌الملل و 54 گروه و نهاد حقوق بشری دیگر نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل نوشته و ضمن انتقاد از ادامه «نقض فاحش حقوق بشر» اقدام حداقلی جامعه جهانی و تعیین گروهی کارآمد برای گزارش‌دهی از این جنایات را خواستار شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عفو بین‌الملل در کنار ۵۴ نهاد حقوق بشری دیگر، نامه‌ای خطاب به رئیس و اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل نوشته و در آن، ضمن انتقاد از ناکارآمد بودن رویه گزارش‌دهی از جنایات سعودی‌ها و اماراتی‌ها در یمن، به بی‌اعتنایی آشکار سران سعودی به افکار عمومی جهانیان و عفو سربازان مجرم سعودی از سوی «ملک سلمان» پادشاه عربستان پرداخته است.

در ابتدای این نامه به برگزاری سی و نهمین نشست شورای حقوق بشر در تاریخ ۱۹ شهریور الی ۵ مهر ماه سال جاری اشاره شده و از رئیس این شورا خواسته شده که با تقویت ساختار پنل کارشناسان یمن، زمینه انتشار گزارشی اثربخش را ایجاد کند.

این نامه، شرایط یمن با عنوان «فاجعه‌ای دست‌ساز بشر» تعریف شده و گفته شده که در یمن «نقض گسترده و فجیع حقوق بشر بین‌الملل» رخ می‌دهد.

عفو بین‌الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری در این نامه به فرمان اخیر «ملک سلمان» شاه عربستان مبنی بر عفو عمومی جرائم سربازهای سعودی درگیر در نبرد یمن هم اشاره کرده و با انتقاد از زبان مبهم و وسیع بودن حیطه شمول عفو این فرمان، نوشته‌اند که «بر خلاف این نقض گسترده (حقوق بشر۹، همه طرف‌های درگیر در امر تحقیق موثق در خصوص این موارد، ناموفق بوده‌اند.»

در این نامه آمارهایی هم آمده و نوشته شده که از مارس ۲۰۱۵ (اسفند ۱۳۹۳) بیش از ۶ هزار و سیصد شهروند یمنی کشته شده‌اند که سهم کودکان بی‌گناه از این آمار مرگبار، هزار و چهارصد و نود و یک نفر است.

نهادهای حقوق بشری در توضیح علت ایجاد فاجعه انسانی در یمن، به مسئله کمبود غذا و دارو هم پرداخته و نوشته‌اند که عامل این داستان، بسته شدن فرودگاه بین‌المللی صنعا توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

در این نامه آمده: «ائتلاف تحت رهبری سعودی و امارات متحده عربی ده‌ها حمله هوایی کور علیه شهروندان، منازل، مدارس، بیمارستان‌ها، بازار و مساجد یمن انجام داده است. بسیاری از این حملات می‌تواند در حکم جنایت جنگی باشد.»

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی