امروز :
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
::
12 جماد ثاني 1440
::
Feb-17-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

طرح سه‌فوریتی خروج نرم از پیمان ان‌پی‌تی در مجلس تصویب شود

طرح سه‌فوریتی خروج نرم از پیمان ان‌پی‌تی در مجلس تصویب شود

کارشناس ارشد مسائل آمریکا، خروج دونالد ترامپ از برجام را "خروج سخت" خواند و پیشنهاد داد که طرحی در مجلس شورای اسلامی برای "خروج نرم از پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی)" تصویب شود.

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در ارزیابی از اقدام سه‌شنبه شب ترامپ در خروج از برجام و نسبت‌دادن اتهاماتی بی‌پایه و اساس به دولت و ملت ایران، اتفاق امشب را خروج سخت آمریکا از برجام خواند و گفت: پیش از این چند سناریو مطرح بود در خصوص برجام که ترامپ گزینه خروج سخت را انتخاب کرد و مسئولیت خروج از توافق وین را پذیرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران این قابلیت را دارد که از برجام خارج شود، عنوان کرد: چون توافق با 1+5 بوده و این توافق زمانی که یکی از اعضا نیست دیگر توافق نیست، ولی پیشنهاد ما نیست که ایران از برجام خارج شود.

ایزدی مهلتی که حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت امور خارجه برای گفت‌وگو و مذاکره با پنج کشور دیگر را داد، اقدام خوبی خواند و افزود: باید دید کشورهای دیگر با این حرکت ترامپ چگونه برخورد می‌کنند، اگر در حد شعار و بیانیه باشد فایده‌ای ندارد و کشور باید تصمیم دیگری اتخاذ کند.

وی پیشنهاد داد که طرحی در مجلس شورای اسلامی برای خروج نرم از ان‌پی‌تی تصویب شود و نمایندگان مجلس در روزهای آینده یک طرح سه فوریتی را برای ملزم‌کردن دولت برای خروج نرم از ان‌پی‌تی ارائه دهند.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه هدف آمریکا ایجاد شوک به ایران بود، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها زبان زور را می‌فهمند و ما باید به آنها شوک بدهیم و این شوک هم خروج نرم از پیمان ان‌پی‌تی است، یعنی ما از این پیمان خارج می‌شویم ولی همکاری ما با آژانس به صورت داوطلبانه خواهد بود.

وی همچنین گفت: پیمان ان‌پی‌تی غیر از ضرر برای کشور چیزی نداشته، زمانی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گفتیم چرا از اسرائیل بازدید نمی‌کنید می‌گفتند اسرائیل این پیمان را امضا نکرده و شما هم می‌خواستید امضا نکنید. الان فرصت خوبی است که از ان‌پی‌تی به صورت نرم خارج شویم.

کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: ادبیات ترامپ به‌شدت بی‌ادبانه و تند بود و همان‌طور که با ایرانی‌ها صحبت می‌کند باید به آن پاسخ داد.

ایزدی اضافه کرد: امید داریم سخنان سه‌شنبه شب ترامپ افرادی را که در رویای آمریکایی بودند از خواب خوش بیدار کند و متوجه ماهیت رژیم آمریکا بشوند و در نهایت بحث تعامل با آمریکا باید بایگانی شود.

وی گفت: افرادی که پنج سال کشور را معطل کردند باید به اشتباه خود پی ببرند، این در دنیا رسم است که زمانی وزیری سیاست‌هایش جواب نمی‌دهد، استعفا می‌دهد. امیدواریم افراد مسئولیت‌ تحلیل‌های غلط خود را بپذیرند چرا که کشور پنج سال معطل این تحلیل‌ها و سیاست‌های غلط بود.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی