امروز :
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
::
14 رجب 1440
::
Mar-20-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

چرا عربستان یکی از جنجالی‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا را خریداری می‌کند؟

چرا عربستان یکی از جنجالی‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا را خریداری می‌کند؟

نشریه آمریکایی در گزارشی به خرید یکی از بحث برانگیز‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا از سوی عربستان پرداخت و نوشت: عربستان می‌تواند از این کشتی‌ها برای محافظت هوایی و دریایی از سواحل خود و ادامه محاصره یمن استفاده کند.

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی درباره سفارش عربستان به آمریکا برای خرید چهار کشتی پیشرفته رزمی چند ماموریتی (MMSC) نوشت پنتاگون مناقصه اجرای این قرارداد را با مبلغ 481.1 میلیون دلار به شرکت «لاکهید مارتین» واگذار کرده تا این جنگ افزارها را براساس نوع سفارش عربستان سعودی طراحی کرده و بسازد.

بر اساس این گزارش، این دو کشور مذاکره برای خرید کشتی‌های پیشرفته را از سال 2015 در واشنگتن آغاز کردند. قبل از سفر پارسال «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، گزارش‌ها حکایت از این موضوع داشتند که ریاض و واشنگتن برای خرید نمونه تغییر یافته کشتی‌های رزمی کلاس «ال. سی. ای» به ارزش 6 میلیارد دلار به توافق رسیده‌اند.

این قرارداد همچنین تامین قطعه‌های یدکی و آموزش پرسنل و موارد دیگر لجستیکی را نیز شامل می‌شود.

نشنال اینترست در ادامه گزارش خود با اشاره به برنامه‌های عربستان برای بازسازی نیروی دریایی خود نوشت: «این چهار کشتی نقش مهمی را در "برنامه‌ ارتقا کیفیت نیروی دریایی عربستان" (SNEP II) ایفا می‌کند. عربستان از سال 2008 بروزرسانی ناوگان قدیمی خود را آغاز کرد.»

عربستان سال 2003 به ناوچه‌های رزمی فرانسوی کلاس «لافیت» مجهز شد که البته طراحی محدود پنهانکاری برای عدم رویت در رادارهای دشمن مشکلاتی را برای این ناوچه‌ها ایجاد می‌کند. آنطور که پیش‌بینی می‌شود این چهار کشتی جایگزین چهار کشتی دیگر کلاس «المدینه» عربستان و ساخت کشور فرانسه می‌شوند.

  به نوشته این نشریه ، آمریکا سال گذشته در بیانیه‌ای در این زمینه ضمن اشاره به اهداف فروش این تسلیحات به عربستان عنوان کرد: «این خرید تسلیحاتی ثبات و امنیت در مناطق دریایی اطراف شبه جزیره عربستان را تقویت و از اهداف راهبردی آمریکا محافظت می‌کند. فروش این تسلیحات عربستان سعودی را قادر می‌سازد با تهدیدهای دریایی کنونی و آینده دشمن برخورد نماید. این کشتی‌های رزمی چند ماموریتی، حفاظت کاملی را  از زیرساخت‌های حیاتی صنعتی و خطوط ارتباطی دریایی ایجاد می‌کنند.»

این نشریه با اشاره به برخی ایرادهای این کشتی‌ها چون «توان شلیک محدود» و «نیاز به خدمه فراوان» به محسنات آن‌ها برای نیروی دریایی عربستان اشاره کرده و نوشت: «عربستان سعودی با توجه به حضور نیروی دریایی آمریکا در منطقه نیاز زیادی به نیروی دریایی ندارد، اما این کشتی‌ها می‌توانند برای محافظت از سواحل سعودی و شاید رهگیری کمک‌های ایران به عوامل نیابتی چون حوثی‌های یمن استفاده شوند. این تجهیزات همچنین توانایی دفاع هوایی عربستان را برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی یا خطوط ارتباطی دریایی بیشتر می‌کند.»

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی