امروز :
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
::
21 شعبان 1440
::
Apr-26-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

آنکارا با هدف استقلال از غرب صندوق بین‌المللی پول را کنار گذاشت

آنکارا با هدف استقلال از غرب صندوق بین‌المللی پول را کنار گذاشت

اخیراً رئیس‌جمهور ترکیه گفت: این کشور دیگر از صندوق بین‌المللی پول تقاضای کمک نخواهد کرد. کارشناسان بر این باورند این اقدام ترکیه به معنی این است که آنکارا می‌خواهد در پی تشدید اختلافات استقلال بیشتری در برابر غرب داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، آنکارا اخیراً اعلام کرده است دیگر قصد ندارد از صندوق بین‌المللی پول کمک مالی بگیرد. این اظهارات که توسط رئیس‌جمهور ترکیه اعلام شد به اعتقاد کارشناسان به این معناست که این کشور می‌خواهد در سایه تشدید اختلافات اقتصادی با غرب استقلال بیشتری داشته باشد.

البته دکتر ارکان انک، معاون دبیر حزب ملی‌گرای وطن ترکیه معتقد است این مسئله نه تنها برای ترکیه خوب نیست بلکه می‌تواند مشکلات بیشتری برای این کشور به وجود بیاورد.

وی معتقد است: دلیل این مسئله نیز این است که صندوق بین‌المللی پول فقط در مشکلات اقتصادی کمک نمی‌کند بلکه در زمینه تحقق برخی اهداف سیاسی نیز همکاری‌هایی انجام می‌دهد.

«انک» معتقد است ترکیه باید به دنبال راهی برای حل مشکلات اقتصادی خود بدون کمک آمریکا یا اتحادیه اروپا باشد. هفته گذشته رجب طیب اردوغان گفت که داستان صندوق بین‌المللی پول در ترکیه بسته شده است و این به نفع ماست. وی می‌گفت کمک‌های مالی صندوق بین‌المللی پول باری برای ترکیه بوده است. 

اختلاف ترکیه با آمریکا بر سر موضوع دستگیری یک کشیک آمریکایی توسط دولت ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در این کشور آمریکا تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کرد. اعمال این تحریم‌ها باعث شد تا ارزش لیر ترکیه نسبت به ابتدای سال جاری ۴۰ درصد کاهش یابد و نرخ تورم نیز به بالای ۲۴ درصد برسد. 

کاهش ارزش پول ملی این کشور تنها مشکل ترکیه نیست؛ چراکه آنکارا باید طی ۱۲ ماه آینده ۱۸۰ میلیارد دلار از بدهی‌های بین‌المللی خود را بپردازد، از طرفی هم بالا رفتن قیمت نفت و گاز باعث شده است که هزینه واردات حامل‌های انرژی به این کشور ۲۳۰ میلیارد دلار در سال جاری افزایش یابد.

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های اقتصادی