امروز :
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
::
14 رجب 1440
::
Mar-20-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

به قراداد توسعه پارس جنوبی پایبندیم/درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب نشینی از برجام

به  قراداد توسعه پارس جنوبی پایبندیم/درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب نشینی از برجام

رئیس توتال اعلام کرد:ما اصرار داریم که قرارداد توتال با ایران را به طور کامل اجرا کنیم و اگر آمریکا بخواهد از برجام عقب بکشد چون قرارداد توتال قبل از این تصمیم بوده از مقامات آمریکا می‌خواهیم که از توتال چشم‌پوشی کنند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌المللی خبرگزاری فارس به نقل از دنشنال، پویانه رئیس شرکت نفتی فرانسوی توتال امروز اعلام کرد فرانسه همچنان به توسعه میدان گاز پارس جنوبی پایبند است و اگردونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد از توافق هسته‌ای 2015 ایران عقب بکشد و تحریم‌هایی را بر تهران اعلام کند از آنها برای چشم‌پوشی درباره قرارداد توتال با ایران در خواست خواهد کرد.

پویانه امروز در مصاحبه‌ای در ابوظبی گفت:‌ اگر آمریکا تصمیم بگیرد تحریم‌ها را جایگزین کند ما باید عواقب آن را در نظر بگیریم دونالد ترامپ یا تصمیم می‌گیرد که تحریم‌های لغو شده پیشین همچنان باقی بماند در آن صورت ما اجرای پروژه را ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد:‌اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تحریم‌های لغو شده قبلی را امضا نکند ما باید وضعیت را بررسی کنیم. از آنجایی که قرارداد این پروژه پیش از تصمیم بوده ما با مقامات آمریکایی مذاکره می‌کنیم که منافع ما در این قرارداد تضمین شود و در باره موانع سر راه اجرای این قرارداد چشم پوشی کنند.

در جولای سال گذشته توتال به عنوان نخستین شرکت انرژی غربی قراردادی را با طرف ایرانی امضا کرد و توافق شد که طی قرارداد 20 ساله توسعه فاز 11 پارس جنوبی به عهده این شرکت گذارده شود. این میدان گازی ایران بزرگترین میدان گازی جهان است که در سوی دیگر با قطری‌ها مشترک هستند.

قرار است این میدان  2 میلیارد فوت مکعب در روز گاز یا 400 هزار بشکه در روز معادل نفت و میعانات گازی تولید داشته باشد. قرار است گاز تولیدی از سال 2021 در بازارهای داخلی ایران استفاده شود.

پویانه همچنین اعلام کرد: در شرایط فعلی مسئله توتال سهم بسیار کوچکی دارد و این بیشتر تنش‌های دیپلماتیکی است. آنچه مهم است بحث‌ها و عواقب تصمیم منفی آمریکا در منطقه است.

رئیس شرکت فرانسوی توتال همچنین گفت: ما تمایل داریم که تمام مفاد قرارداد را به طور کامل عملی کنیم. ما مذاکرات خوبی را درباره این قرارداد داشتیم و این یک قرارداد برای تولید گاز برای مصرف داخل است که بیشتر به مردم ایران کمک خواهد کرد و این قراردادی برای صادرات نیست.

وی همچنین گفت: «می‌توانم بگویم که ما درباره این قرارداد بسیار شفاف هستیم و تیم ما روی آن بسیار کار کرده است. شرکت توتال آنچه که لازم است را در این باره انجام داده تا به تعهدات خود در بالاترین سطح عمل کند و ما آنچه را که دولت آمریکا و اروپا تصمیم می‌گیرد را خواهیم دید. امروز اولویت ما تمرکز بر قرارداد توسعه پارس جنوبی است و توان انجام این قرارداد را داریم. و این می‌تواند شرایط بسیار جدی برای پایداری در منطقه باشد.»

انتهای پیام/

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های اقتصادی